Inspiracje


Wielu z przyszłych domowników nowych mieszkań/domów i właścicieli starych parceli chcących wykonać gruntowną renowację, prędzej czy później stanie przed pewnymi dylematami. Dla niektórych bowiem remont to prosta przechadzka między półkami z dodatkami i asortymentem w centrach handlowych a dla innych ciężka przeprawa w gonitwie za upragnionym celem. Jedni i drudzy jednak, niejednokrotnie szukają inspiracji i porad, które mogą pomóc podjąć decyzję o kierunku remontu, a także rozjaśnić wizję wymarzonego efektu.

Warto już na samym początku odpowiednio zaplanować przebieg remontu – zaczynając od podłogi, na dodatkach skończywszy. Takie działanie może uchronić przed różnymi niespodziankami, które lubią pojawiać się w trakcie renowacji czterech kątów.

Zespół Room Factory Design nieustannie szuka nowych inspiracji, by coraz to lepiej móc doradzać klientom. W tym miejscu będziemy zamieszczać nasze porady. Przekonacie się, że pomysłów na udekorowanie i wykończenie mieszkania i domu jest niezliczona ilość.

W tym dziale przedstawiamy sprawdzone rozwiązania, wykonane i oddane do użytkowania projekty.

Na sam koniec zapraszamy Was na naszego Fanpage’a, gdzie zamieszczamy najbardziej inspirujące wiadomości i nowinki na jakie nadziejemy się w sieci.

Miłej lektury! 🙂

Natalia


STYL SKANDYNAWSKI

styl_skandynawski

Jak sama nazwa wskazuje styl skandynawski pochodzi z północnych krajów. Dzieli się na trzy pochodne rodzaje: duński, fiński oraz szwedzki, które różnią się od siebie stopniem funkcjonalności oraz surowością. Styl duński jest subtelny i harmonijny, i jednocześnie bardzo praktyczny. Drugi styl – fiński – przełamuje biel czernią lub grafitem, a reprezentują go meble o kanciastym kształcie. Styl szwedzki natomiast słynie z połączenia surowości z niezwykłą lekkością.

Popularność stylu skandynawskiego wynika z możliwości wykreowania dzięki niemu pięknego wnętrza niewielkim kosztem. Wiąże się to z prostotą form oraz wykorzystaniem bieli optycznie powiększającej pomieszczenie, a także z zastosowaniem produktów niedrogich i ogólnodostępnych. Styl skandynawski najlepiej sprawdza się we wnętrzach małych, których jedyną szansą na powiększenie jest gra kolorów. Bielone ściany i drewniane podłogi o szerokich deskach sprawiają, że pomieszczenia wydają się bardziej przestronne. Okna często pozbawione są dekoracji na rzecz wpadającego do środka światła. Uroku aranżacjom dodają barwne akcenty i puchate poduchy zmniejszające wrażenie chłodu i surowości. Dobrym pomysłem na przełamanie bieli jest także naklejenie na ścianę pojedynczych pasów kolorowej tapety lub udekorowanie mieszkania pięknymi zielonymi kwiatami. Na półkach warto poustawiać książki z barwnymi okładkami. Bardzo charakterystyczną cechą stylu skandynawskiego są kolekcje ramek i obrazków, a także typografia składająca się na słowa „HOME” czy „LOVE”.

Natalia


STYL GLAMOUR

styl_glamour

Blask i szyk we wnętrzu to znak, że mamy do czynienia ze stylem glamour. Powstał on na początku XX wieku jako przeciwstawny trend do modnego minimalizmu. Dekoracyjne listwy przyścienne, bogata sztukateria, pastelowe tapety i meble stylizowane na ludwikowskie to jego cechy charakterystyczne. Jeżeli chcecie uzyskać w swoim mieszkaniu efekt glamour, polecamy połączyć ze sobą elementy połyskliwe z matowymi. Błyszcząca faktura będzie pasować do żyrandoli, oprawy luster czy chociażby ramek zdjęć. We wnętrzach glamour często wykorzystuje się mało funkcjonalne, ale efektowne przedmiotów, jak np. połyskujące pufy czy małe srebrne toaletki. Ten styl bowiem ma się kojarzyć z bogactwem i luksusem. Doskonałym uzupełnieniem będą więc również aksamitne poduszki, w odcieniach fioletu lub czerni, ułożone na bogato inkrustowanych fotelach i kanapach. Niech przynajmniej część mebli stanie się nawiązaniem do minionych epok: baroku, rokoko lub klasycyzmu. Nieco postarzone i staromodne dodatki będą pasować do eleganckich satynowych zasłon, które pięknie odbiją i rozproszą światło we wnętrzu. Jeżeli nie chcemy by nasz styl glamour przerodził się w kiczowaty i tandetny, musimy być bardzo ostrożni. Nie łączmy ze sobą wszystkich elementów jednocześnie. Gdy zdecydujemy się na wzorzystą tapetę, lepiej zrezygnować z pikowanego skórzanego zagłówka. Pamiętajmy, że nie tylko salon może być glamour. Opierając się na tym trendzie można urządzić całe mieszkanie. Uprzedzamy jednak, że łazienka i kuchnia pełna przepychu i dekoracyjnych dodatków – płytek podłogowych i ściennych o wysokim połysku, jest trudna w utrzymaniu czystości. A niestety w nieporządku styl glamour nie będzie się szykownie prezentować.

Natalia


STYL BOHEMA

styl_bohema

Bohema to styl, w którym panuje iście cygański przepych. Za miejsce jego narodzin powszechnie uważa się Maroko oraz Indie, skąd wywodzą się Cyganie. Sporo oryginalnych dekoracji przywożonych jest z Azji, Afryki i Południowej Ameryki. Bohema zatem to połączenie rozmaitych faktur i wzorów o żywych i mocnych kolorach. W charakterze dodatków królują antyki rodem ze strychu lub targu staroci. Hamak w pokoju, kanapa w kształcie motyla? Dlaczego nie! Bohema nie może być nudny. Im mniej perfekcji, tym lepiej. Na jednej ścianie mogą wisieć lustra, obrazki, zdjęcia czy reprodukcje znanych malarzy – i to każde w innej ramce. Ogromne znaczenie mają także tkaniny. Najbardziej pożądane są te w etniczne i orientalne wzory, oczywiście wszystko w soczystych barwach. Na pozór chaotyczne wnętrze jest więc w rzeczywistości bardzo konsekwentnie i starannie urządzone. Kolorystyka często utrzymana jest w ciemnym tonie, co dodatkowo wypełnia przestrzeń niepowtarzalnym klimatem. Chcąc urządzić mieszkanie w stylu bohemy należy być uważnym, by nie przesadzić i nie stworzyć nieuporządkowanego zbioru przypadkowych przedmiotów. Mniej odważnym radzimy zestawić ze sobą tylko kilka kontrastujących kolorów. Może to być ściana z kanapą lub kilka różnobarwnych szafek czy poduszek. Styl bohemy identyfikowany jest ze swobodą twórczą oraz niechęcią do konwenansów, stąd trend ten utożsamiany jest z bogactwem kolorów, materiałów i wzorów połączonych ze sobą w jednym czasie i w jednym miejscu!

Natalia


STYL RUSTYKALNY

styl_rustykalny

We wnętrzu w stylu rustykalnym, czyli nawiązującym do wystrojów wiejskich chat i starych dworków, panuje ciepła i przytulna atmosfera. Jest to styl, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom sielskiego wypoczynku i rękodzieła. Mimo prostych form, większość reprezentujących go mebli to unikatowe dzieła. W końcu z prawdziwą wiejską chatą fabryczny proces produkcyjny nie ma nic wspólnego. Zapach drewna, stare ceramiczne naczynia, wiklinowe kosze lub lampy naftowe to podstawowe dodatki, które zdobią rustykalne wnętrza. Częstą dekoracją szaf, kufrów i kredensów, dopełniających wystrój, są elementy z kutego żelaza. Nie może również zabraknąć kolorystycznej bazy, czyli pobielonej ściany. Tworzy ona efektowny kontrast z drewnianymi meblami, jednocześnie rozjaśniając wnętrze. Podłoga natomiast wyłożona jest zazwyczaj drewnianymi deskami lub piaskowcem. W aranżacji, w której zdecydowanie dominuje drewno, nie powinny znajdować się żadne przedmioty z plastiku, sklejki, a także te o ekstremalnie nowoczesnej formie. Idealnym pomysłem będą za to wszelkie wstawki z czerwonej cegły, niewykończone surowe półki, stare emaliowane garnki z motywem kwiatowym oraz różnego rodzaju roślinność. Niestety nie każdy z nas może sobie pozwolić na rustykalne wnętrza ze względu na ich dość wysoką cenę. Mnóstwo pracy rzemieślniczej, naturalne drewno i masa dodatków z targów staroci często przekraczają budżet jakim dysponujemy. Dla wszystkich tych, którym marzy się taki styl, a nie mają wystarczającego funduszu, rynek proponuje coraz więcej dodatków stylizowanych na stare – przecierane mechanicznie deski podłogowe, patynowane meble i naczynia, które mają wyglądać na wiekowe.

Natalia


STYL KOLONIALNY

styl_kolonialny

Aranżacja w stylu kolonialnym to klasa sama w sobie – połączenie angielskiej wytworności z egzotyką. Trend ten został zapoczątkowany w XIX wieku na terenie imperiów brytyjskich w Afryce i Azji. Wnętrza kolonialne przywodzą na myśl dalekie podróże, a pojedyncze dodatki dekoracyjne – pamiątki z wyjazdów. W wystrojach urządzonych w tym stylu królują masywne drewniane szafy i komody, biurka z licznymi szufladkami, niskie stoły, złocone lustra, a także tkaniny w jasnych kolorach. Oryginalne meble kolonialne wykonane są z litego drewna tekowego, mahoniu oraz palisandru indyjskiego. Pochodzą prosto z odległych krajów Czarnego Lądu i Azji. Bardzo często spotykanymi motywami dopełniającymi wystrój są skóry zwierzęce, dodatki z kości słoniowej, rattanu lub bambusa, czego przykładem są bambusowe rolety. Nierzadko sufit ozdobiony jest belkami ciemnego drewna, a nad łóżkiem w sypialni zawieszone są zwiewne woale tworzące zmysłową moskitierę. Bez dekoracyjnych dodatków salon może wyglądać ascetycznie i dość przeciętnie. Warto więc umieścić w nim kilka etnicznych figurek, tykwy, myśliwskie trofea, poduszki i dywany z motywem zwierzęcym. Uzupełnieniem aranżacji mogą być przeszklone zielniki, kolekcje owadów, mapy i teleskopy. Oczywiste jest, że dodatki przywiezione osobiście sprawiłyby właścicielom największą przyjemność. Jeśli jednak nie stać nas na podróże, wszystkie artykuły możemy kupić w Internecie. Istnieje również wiele firm meblarskich, które tworzą meble stylizowane na kolonialne o dużo niższych cenach niż te oryginalne. Mimo, iż kolonializm jest już odległą przeszłością, to szczęśliwie wywodzący się z niego styl przetrwał do dziś.

Natalia